بازگشت به وبلاگ
نکاتی در مورد تنظیم قولنامه

نکاتی در مورد تنظیم قولنامه

نکاتی در مورد تنظیم قولنامه:

 

امروزه یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید یا اجاره خانه باید در نظر گرفت، تنظیم قولنامه آن میباشد که باید به‌صورت اصولی و در چارچوب قوانین انجام شود.

لازم به ذکر است رعایت نکات تنظیم قولنامه می‌تواند از به وجود آمدن مشکلات حقوقی تا حد زیادی جلوگیری کند.

پس از بازدید ملک توسط خریدار یا مستاجر باید هماهنگی‌های لازم با مالک انجام شود و سپس توسط مشاور املاک، قولنامه‌ای تنظیم شود

در این مقاله به نکات تنظیم قولنامه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

مقاله قوانین حقوقی مهم که مستاجران باید بدانند چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

 

قولنامه چیست؟

 

قراردادی که بین فروشنده و خریدار بسته می‌شود را قولنامه،  می­نامند که در آن شرایط خرید یا اجاره به صورت کامل درج شده و تمامی جزئیات، مانند : میزان پرداخت پول، شرایط فسخ، مدت قرارداد، مبلغ قرارداد و … ذکر خواهد شد.

زمانیکه ما اطلاع کامل از نکات تنظیم قولنامه نداشته باشیم ، امکان به وجود آمدن مشکلات مختلفی برای هر دو طرف هست پس حتما به این نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید. لازم به ذکر است که تا زمانی که طرفین قولنامه را امضا نکنند و یا انتقال وجه صورت نگیرد، قولنامه اعتبار قانونی ندارد.

 

نکات تنظیم قولنامه

 

1-چنانچه  قصد فروش ملک خود را دارید و خریدار در نظر دارد مبلغ خانه را با استفاده از چک پرداخت نماید باید حتما این نکته را در قولنامه نوشته شود که در صورت برگشت چک، معامله به صورت یک‌طرفه، فسخ خواهد شد در غیر این صورت نمی‌توان معامله را به این دلیل فسخ کرد

2-زمانی که قصد خرید خانه نوساز را دارید، باید حتما از فروشنده درخواست نمایید تا گواهی ساختمان (پایان کار شهرداری) را به شما نشان دهد.

در صورتی نداشتن گواهی ساختمان ، این موضوع برداشت میشود که عوارض یا بدهی‌های مربوطه به شهرداری پرداخت نشده و این مورد می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات مختلفی شود.

3-از نکات دیگر تنظیم قولنامه که اهمیت ویژه دارد، کد پیگیری است. در ببعضی از مواقع امکان دارد که مشاوره املاک یا فروشنده، کد پیگیری را یک موضوع بی‌اهمیت جلوه دهند اما این مورد بسیار حیاتی میباشد و اگر کد پیگیری وجود نداشته باشد، فروشنده نمی‌تواند ملک را به شما انتقال دهد.

4-در نظر داشته باشید که برای انتقال مالکیت حتما یک تاریخ را مشخص نمایید تا طرفین در دفترخانه حاضر شوند. لذا در صورتی که فروشنده در روز مشخص شده در دفترخانه حاضر نشد، باید از سردفتر گواهی عدم مراجعه فروشنده را بخواهید تا زمانیکه  فروشنده قصد امضا و انتقال مالکیت را نداشت با استفاده از آن بتوانید، از طرف مقابل شکایت کرده و مراحل قانونی را طی کنید. این مورد یکی از حیاتی ترین نکات تنظیم قولنامه است.

5- از نکات کلیدی دیگر این است که اگر صاحب ملک چندین نفر هستند، حتما باید تمامی مالکین زیر قولنامه را امضا کنند درصورتیکه امضاء تمامی مالکین نباشد اعتبار قانونی ندارد و همین مورد می‌تواند باعث دردسرهای مخصوص به خود شود. لازم به ذکر است که اگر یک نفر از تمامی مالکین، وکالت داشته باشد، امضا آن قابل‌قبول میباشد.

6-در نظر داشته باشید که حتما در قولنامه ضرر و زیان نوشته شود.  بر اساس چهار چوب و عرف  میزان این ضرر و زیان 10 تا 20 درصد مبلغ کل معامله است که افراد در صورت فسخ باید آن را به‌طرف مقابل پرداخت کنند. لازم به ذکر است  که برای تاخیر در پرداخت نیز بر اساس هر روز دیرکرد جریمه‌ای نیز در نظر بگیرید.

7-محل دفترخانه و تاریخی که افراد باید در آن حضور پیدا کنند باید حتما در قولنامه، نوشته شود.

8-متراژ خانه باید به طور دقیق در قولنامه نوشته شود و اگر ملک هنوز ساخته نشده و متراژ دقیق آن مشخص نیست باید متراژی که در جواز ساخت درج شده را وارد قولنامه کنید و سپس در بندی جداگانه، نوشته شود که در صورت اضافه شدن یا کم شدن متراژ، مابقی مبلغ معامله به چه صورت محاسبه میگردد.

9-انباری و پارکینگ و اطلاعات دقیق مربوط به آن باید به صورت دقیق نوشته شود .

10- درصورتیکه قول نامه دست نویس میباشدآن را امضا نکنید و حتما قول نامه باید به صورت چاپی باشد. یک نسخه از قولنامه برای فروشنده و یک نسخه برای خریدار و یک نسخه نیز برای بنگاه‌دار است.

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

بازگشت به وبلاگ