بازگشت به وبلاگ
قوانین نصب دوربین در ساختمان ها چیست؟

قوانین نصب دوربین در ساختمان ها چیست؟

قوانین نصب دوربین در ساختمان ها چیست؟

 

امروزه یکی از موارد بسیار مهم و حیاتی در ساختمان برقراری امنیت ساختمان میباشد که می‌تواند تاثیرات زیادی در زندگی افراد در یک ساختمان داشته باشد، روش‌هایی که می‌تواند، امنیت مجتمع را تا حد قابل قبولی افزایش دهد، نصب دوربین مداربسته در ساختمان است.

لازم به ذکر است  با نصب دوربین مداربسته در قسمت مشاعات ساختمان می‌توان، مواردی همچون تردد ساکنین و دیگر افراد در مجتمع را تحت نظر داشت و امنیت ساکنین ساختمان را تامین کرد.

آیا نصب دوربین منع قانونی دارد؟ در این مقاله به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

 

قوانین نصب دوربین در ساختمان های مسکونی

 

امروزه  با توجه به اینکه برای نصب دوربین مداربسته در ساختمان هیچ منع قانونی وجود ندارد اما برای نصب آن باید،  باید رضایت تمامی اعضا ساختمان  را به صورت مکتوب جلب کرد.

لازم به ذکر است که نصب دوربین مداربسته فقط  و فقط در مشاعات (حیاط ساختمان، پارکینگ، راه‌پله، درب ورودی) بلامانع میباشد و اگر نصب این دوربین‌ها در قسمت‌هایی که مربوط به حریم شخصی ساکنین باشد، نصب شود، نقص صریح قانون است.

قبل از نصب دوربین باید به نکاتی توجه کرد تا  با مشکلی رو به رو نشوید .

به عنوان مثال، نصب دوربین مدار بسته در آسانسور الزامات قانونی  دارد که در صورت عدم رعایت آن باعث ایجاد مشکلات قانونی برای ساکنین مجتمع میشود.

همچنین با توجه به اینکه  هیچ‌ یک از ساکنین مجتمع حق ندارند که فیلم‌های ضبط شده مربوط به دوربین مداربسته  را در اختیار شخص دیگر بگذارند و یا آن را در شبکه‌های اجتماعی پخش کنند، انجام چنین کارهایی باعث ایجاد مشکلات قانونی برای ساکنین مجتمع میگردد.

 

مقاله قوانین حقوقی مهم که مستاجران باید بدانند چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

 

برای نصب دوربین مداربسته در ساختمان چه کسانی باید رضایت داشته باشند؟

 

اگر برای نصب دوربین مداربسته در ساختمان مسکونی مصمم هستید، تمامی مالکان ساختمان باید رضایت خود را در این باره اعلام کنند و مدیر مجتمع موظف است که این مورد را مکتوب کرده و سپس از تمام مالکین ساختمان درخواست نمایید تا آن را به  امضا برسانند.

لازم به ذکر است اگر یکی از ساکنین ساختمان نیز از نصب دوربین مداربسته در قسمت مشاعات ناراضی باشد، نباید نصب دوبین انجام شود به همین دلیل پیشنهاد ما این است که قبل از انجام این کار یک جلسه  در هیئت مدیره مجتمع تشکیل دهید تا بتوانید برای انجام آن با تمامی مالکان به توافق برسید.

 

قسمت‌هایی که نباید دوربین مداربسته نصب شود؟

 

امروزه در ساختمان ها نصب دوبین صرفا در قسمت مشاعات ساختمان مانند، حیاط ساختمان، راه‌پله، پارکینگ و … انجام میشود و نصب آن در بخش‌هایی که جزء حریم یکی از ساکنین است، نقص صریح قانون است.

یک مثال دیگر :  دوربین ها نباید در مکان هایی مانند آسانسور یا ورودی هر واحد نصب شود، همچنین پس از نصب دوربین باید با استفاده از برچسب به همه افراد اطلاع دهید که ساختمان به دوربین مداربسته مجهز است.

 

آیا امکان مشاهده زنده از دوربین‌ها وجود دارد ؟

 

امروزه با پیشرفت های مجود در فناوری امکانات زیادی به دوربین‌های مداربسته اضافه شده تا کاربرد این دوربین‌ها را به طور قابل توجهی افزایش پیدا دهد.

مشاهده زنده از دوربین‌ها یکی از همین امکانات فوق‌العاده‌ای میباشد که می‌تواند در بسیاری از مواقع کاربردی های زیادی داشته باشد.

در حال حاضر نرم افزارهای فراوانی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان به‌صورت زنده دوربین‌های مداربسته را مورد مشاهده قرار داد.

برای این کار به اینترنت، هارد  و دستگاه   DVR نیاز داریم، این دستگاه تصاویر را ذخیره کرده و با استفاده از اینترنت به نرم افزارهای مخصوص ارسال می‌کند تا افراد بتوانند به‌صورت زنده دوربین‌های مداربسته را مورد بررسی قرار دهند.

 

جانمایی دوربین‌ها ؟

 

1- در زمان نصب و جانمایی دوربین‌ها باید به این نکته توجه کنیم  که نور خورشید و انعکاس شیشه‌ها  تاثیرات منفی در دید دوربین داشته باشد به همین منظور در زمان جانمایی، آن را طوری تنظیم کنید که نور یا انعکاسی به لنز دوربین برخورد نکند.

 

2- یکی دیگر از نکات جنمایی دوربین این است که در محیط‌های باز و یا محیط‌هایی که نیاز به بررسی جزئیات دارند، از دوربین‌های استفاده شود که دید باز را باقابلیت بزرگ‌نمایی دارا میباشند.

 

3-  لازم به ذکر است درب ورود و خروج جزو بخش‌های خیلی مهم مجتمع به حساب می‌آیند به منظور سعی کنید که حتما با استفاده از دوربین‌های باکیفیت این بخش را تحت کنترل داشته باشید.

 

4- اگر محیطی دارای تنوع نور است باید برای افزایش کیفیت تصاویر از دوربین WDR استفاده کرد.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 18 =

بازگشت به وبلاگ