بازگشت به وبلاگ
قوانین حقوقی مهم که مستاجران باید بدانند چیست؟

قوانین حقوقی مهم که مستاجران باید بدانند چیست؟

قوانین حقوقی مهم که مستاجران باید بدانند چیست؟

 

در این قسمت به شما قوانین  مهم حقوقی  که هر مستاجری باید با آن آشنا باشد در اختیار شما قرار می دهیم؛

پس لطفا با مطالعه کنید و آن ها را در یک دفترچه یادداشت کنید تا در مواقع ضروری در دسترس داشته باشید.

۱. پرداخت هزینه های خانه اجاره ای

در ماده ۴۸۶ آمده که تعمیرات و تمامی مخارج که در عین مستاجره برای استفاده از آن لازم باشد به عهده مالک یا موجر است.

پس باید گفت که آن دسته تعمیراتی که به خود عین ملک اجاره ای ربطی ندارد  با مستاجر است و به موجر یا مالک ارتباطی ندارد.

مثال:  اگر در حین قرارداد اجاره  مواردی مانند شیر آب یا سیستم گرمایشی یا سرمایشی یا لامپ های خانه و موارد دیگر به مشکلی بربخورد با مستاجر است و باید هزینه های آن را پرداخت کند.

مثالی دیگر :  اگر زمانیکه که مستاجر خانه را بازدید میکند و از خراب بودن بعضی امکانات مطلع می شود می تواند از مالک درخواست کند که آنها را تعمیر سپس ملک مورد نظر را به ایشان  تحویل دهد.

اما تعمیراتی که به ساختمان مربوط شود با مالک خواهد بود؛ مانند سقف خانه در اثر باران و کیفیت بد ایزوگام یا آسفالت پشت بام اشکال پیدا کرده در اینجا تعمیر بر عهده مالک خواهد بود.

مقاله وظایف مدیر ساختمان را نیز مطالعه کنید.

 

۲. انجام امور اضافی و تزئینات در واحدهای اجاره ای

یکی دیگر از قوانین حقوقی مهم که مستاجران باید بدانند ،اگر فرد مستاجر هزینه هایی را برای ساختمان یا ملک انجام دهد یا به عبارتی تزییناتی را برای ساختمان یا ملک که جدا نشدنی است انجام دهد و از مالک  اجازه نگرفته باشد  هزینه آن را نمی تواند مطالبه کند.

در مواردی مانند مثال بالا (سقف و دیوار) که باعث سختی زندگی شود و اجازه و دسترسی به موجر نباشد تا اجازه گرفته شود بنابراین مستاجر می تواند این تعمیرات را انجام داده و هزینه های آن را از موجر بعدا دریافت نمایید.

پس لازم است بدانیم مستاجر بابت تغییراتی که در ساختمان انجام می دهد حق مطالبه هزینه ای را از موجر ندارد مگر از قبل اجازه گرفته باشد لازم به ذکر است همین تغییرات و دخالت در ساختمان ممکن باعث شود موجر حق فسخ پیدا کند.

 

۳. از بین رفتن واحد اجاره ای

یکی دیگر از نکاتی که چند سالی است متداول شده،  این است که اگر به عنوان مستاجر محلی را اجاره نمودید چه برای سکونت و چه برای مغازه باشد

طبق ماده ۴۸۳ قانون مدنی اگر در مدت زمان قرارداد اجاره در اثر حوادثی مثل زلزله که چند سالی است در ایران در همه مناطق  وجود دارد آن ملک اجاره شده خراب شود شود اجاره از زمانی که آن حادثه رخ داده است منحل می شود

مستاجر دیگر نیاز نیست اجراه بها پرداخت کند و میتواند پول ودیعه ای را که داده نیز پس بگیرد و واحد دیگری را اجاره کند.

 

۴. نوشتن مدت در قرارداد اجاره

در قرارداد اجاره باید دقت داشت که مدت زمان برای آن نوشته شود و نوشتن مدت زمان در قرارداد علت اصلی صحیح بودن آن به حساب میشود

لذا در غیر این صورت آن اجاره باطل میشود اثر باطل بودن متوجه مستاجر خواهد بود و ممکن است به ناحق محکوم به پرداخت خساراتی  نیزشود  که مستند به ایشان نیست.

در این زمینه قراردادی صریح و واضح نوشته شود و مدت زمان اجاره برای مثال 1 سال در آن ذکر شود.

 

۵. عیب در مال اجاره ای

در ماده ۴۷۸  آمده است که اگر ملک اجاره ای عیبی داشته باشد  مستاجر می تواند به علت این عیوب قرارداد اجراه خود را را فسخ نماید اما اگر مالک عیب پیش آمده را تعمیر کند و این عیب را رفع نماید دیگر برای مستاجر حق فسخی وجود ندارد.

 

۶اجاره کردن ملکی که شراکتی باشد.

در اجاره نامه باید دقت  داشت که اگر ملکی را اجاره می کنید بدانید آن ‌مال متعلق به کسانی میباشد؟ آیا در مالکیت مشاع و مشترک است یا خیر؟ تنها و تنها یک‌ مالک دارد.

فهمیدن این نکات به این منظور است که اگر ملکی را اجاره میکنید و چندین مالک داشته باشد و یکی از آنها بدون اجازه دیگری ملک را به شما اجاره داده باشد شریک دیگر می تواند خلع ید شما را از دادگاه درخواست کند

لازم به ذکر است شما متحمل خسارت زیادی میشوید. این امر در ماده ۴۷۵ قانون مدنی آمده است.

 

۷. فوت کردن مستاجر یا موجر و تکلیف اجاره نامه

لازم است بدانید بستن اجاره عقدی  با فوت موجر یا مستاجر قرارداد اجاره تا پایان مدت زمانش باقی میماند.

اگر این امر در قرارداد ذکر شده باشد که در صورت فوت مستاجر یا مالک اجاره منحل شود. در غیر این صورت در حالتی که مستاجر فوت شود اجاره به وراث وی می رسد.

 

 ۸. انجام تغییراتی توسط موجر

یکی دیگر از قوانینی که باید به عنوان یک مستاجر این است که موجر نمی تواند در مدت اجاره تغییری در ملک  اجاره ای انجام دهد.

یک مثال:  مالک اجازه ندارد به این دلیل که الان مصالح ساختمانی ارزان شده و قرار است بعدا گران شود و از قبل قصد داشته ملک اجاره ای را تغییراتی انجام بدهد، این کار را انجام دهد؛ زیرا مستاجر حق دارد که از ملک مالک استفاده کند و موجر حق این تغییرات و مزاحمت را ندارد.

لازم به ذکر است مگر آنکه تعمیراتی اساسی لازم‌ باشد که اگر انجام نشود به ملک‌ موجر خسارات و زیان وارد می شود که در اینجا موجر طبق قانون حق دارد آن تعمیرات را انجام دهد و اگر مستاجر این اجازه تعمیرات را به موجر ندهد حق فسخ خواهد داشت.

 

9. ذکر شروطی در اجارنامه

در هنگام نوشتن قرارداد اجاره نامه ممکن است مالک یا مستاجر شروط و توافقات فرعی داشته باشند؛

برای مثال مستاجر ممکن است شرط کند و ضمن قرارداد اجاره که طرف چند مدت موجر موظف است که قسمت دیوارهای خانه را رنگ آمیزی یا دکوراسیون کند

لازم به ذکر است اگر هر کدام ( مالک یا مستاجر ) ضمن اجاره شرطی کرده باشند و دیگر از انجام دادن آن شرط تخلف کند فردی که شرط به نفع وی بوده می تواند قرارداد اصلی اجاره را فسخ کند.

بر خلاف باقی شروط در دیگر قرارداد ها که فرد دیگری را باید الزام کند در اینجا قانون اجازه داده است یک راست فرد به سمت فسخ قرارداد برود.

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

بازگشت به وبلاگ