بازگشت به وبلاگ
وظایف مدیر ساختمان چیست ؟

وظایف مدیر ساختمان چیست ؟ [قسمت دوم]

وظایف مدیر ساختمان چیست ؟

در این متن ادامه مقاله ی وظایف اصلی مدیر ساختمان را برای شما عزیزان شرح داده ایم.

با ما همراه باشید.

 

8- اطلاعرسانی تصمیمات مجمع عمومی ساختمان به افراد غایب

هرچند که 1 هفته قبل از تشکیل جلسه مجمع عمومی دعوتنامه برای همه‌ اهالی ارسال می‌شود، اما ممکن است به هر دلیلی بعضی از اهالی نتوانند در جلسه حضور پیدا کنند.

از آنجا که تصمیمات جلسه مجمعی که به رسمیت رسیده باشد ملزم است، همه‌ اهالی باید از آن اطلاع پیدا کنند.

وظیفه‌ مطلع کردن اهالی غایب از این تصمیمات بر عهده مدیر یا مدیران ساختمان  میباشد. این اطلاع‌رسانی باید حداکثر تا 10 روز بعد از تاریخ جلسه انجام شود.

 

9-  گواهی تسویه حساب هزینههای مجتمع:

دفاتر اسناد رسمی الزاما هنگام تنظیم انواع سندهای انتقال، اجاره، رهن، صلح، هبه و… گواهی تسویه‌ حساب هزینه‌های ساختمان را رویت میکنند. این گواهی باید به تایید و امضای مدیر یا مدیران ساختمان رسیده باشد.

 

10- ارسال اظهار نامه به مالکین بدهکار:

اگر مالک یا شخص ساکن ساختمان حق شارژ خود را به هر دلیلی پرداخت نکرد مدیر یا هیئت مدیره ساختمان وظیفه دارد بدهکاری او را از طریق اظهار نامه به اطلاعش برساند.

لازم به ذکر است که اطلاع دادن بدهی از طریق نامه معمولی یا چسباندن آگهی به تابلوی اعلانات وجهه قانونی نداشته و بعدا نمی‌توان در مراجع قضایی به آن استناد کرد.

مدیر ساختمان اظهار نامه را روی فرم‌های آماده شده مخصوص که از دادگاه تهیه شده ثبت کرده، در سه نسخه تنظیم و به امضا میرساند.

بعد آن را در دفتر دادگاه به ثبت می‌رساند و مبلغ بدهکاری توسط مامور ابلاغ دادگاه به اطلاع مالک می‌رسد. در اظهار نامه باید ریز مطالبه جزء به جزء آورده شود.

 

11- خدمت ندادن به مالکین بدهکار:

پس  از ابلاغ اظهارنامه به مالک بدهکار ، ایشان 10 روز فرصت دارد تا سهم بدهی‌اش را پرداخت کند.

اگر این کار را انجام ندهد مدیر یا هیئت مدیره ساختمان می‌تواند به تشخیص خود ارائه خدمات به آن واحد را قطع کند. مثلا شوفاژ، تهویه آب گرم، برق، گاز و… را قطع کند تا بدهکار مجبور به پرداخت بدهی هایش شود.

لازم به ذکر است که مدیر نمی‌تواند قبل از ابلاغ اظهار نامه خدمت‌دهی به مالک را قطع کند. در غیر این‌صورت حق اعتراض برای مالک محفوظ میماند.

 

12- تقاضای اجرائیه برای وصول مطالبات:

اگر مدیرساختمان اظهار نامه را به مالک بدهکار ارسال کند اما ایشان همچنان بدهی هایش را پرداخت نکند، این حق برای مدیرساختمان وجود دارد که تقاضای صدور اجرائیه کند .

بدین صورت دفتر اسناد رسمی اجرائیه را صادر  و معادل بدهی بدهکار اموالش را ضبط کرده و پس از ارزیابی قیمت به حراج گذاشته می گذارد. درآمد کسب شده از طریق حراج صرف وصول طلب مجتمع می‌شود.

 

13-طرح دعوت جهت وصول مطالبات

مدیر ساختمان می‌تواند علاوه بر تقاضای اجرائیه از راه طرح دعوت در دادگاه نیز نسبت به وصول مطالبات مجتمع  از مالک یا مالکین بدهکار اقدام نماید.

 

14- درخواست از وزارت مسکن برای انتخاب کارشناس:

ممکن است تعدادی از اهالی ساختمان معتقد باشند که عمر مفید مجتمع به پایان رسیده است و به خاطر فرسودگی احتمال خطر یا ضرر مالی و جانی و… وجود دارد و از همین رو درخواست تجدید بنا داشته باشند.
اما در عوض تعدادی از اهالی ممکن است با این درخواست مخالف باشند.

در این جا مدیر مجتمع وظیفه دارد از وزارت مسکن و شهرسازی درخواست نماید تا 3 نفر کارشناس رسمی دادگستری برایشان ارسال نماید تا در این مورد قضاوت کنند. نظر کارشناسان فصل‌الخطاب خواهد بود.

 

15- بازسازی مجموعه پس از تصویب مجمع عمومی

اگر مجمع عمومی با اکثریت آرا تصویب کند که ساختمان بازسازی شود، وظیفه‌ مدیریت فرآیند بازسازی بر عهده‌ مدیر ساختمان یا هیئت مدیره است.

 

16- درخواست تخلیه واحدهایی که در بازسازی همکاری نمیکنند:

 هر چند که فرآیند بازسازی بعد از تصویب مجمع عمومی آغاز می‌شود، اما ممکن است تعدادی از اهالی رضایت به این کار نداده باشند. این اشخاص ممکن است با عدم تخلیه در بازسازی ملک اخلال ایجاد کنند.

در اینجا مدیر ساختمان وظیفه دارد از دادگاه دستور تخلیه ساختمان را درخواست نماید. البته باید قبل از آن سایر اهالی برای شخص مذکور مسکن مناسب را تامین کرده باشند.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

بازگشت به وبلاگ